Ska vi låta AI göra er hemsida flerspråkig?
Det fina med AI är att den inte översätter ord för ord — den fattar språket på riktigt.
– Ta meningen “Jag ska åka till Boden.” som exempel.
Tidigare automatisk ord för ord översättning:
”I’m going to the storage.”Med modern AI-översättning:
”I’m going to Boden.”
Hur?
Vi installerar TranslatePress som är ett AI-översättningsplugin till WordPress och låter den göra sin magi. Vi ser sedan över översättningen och gör manuella justeringar om det behövs. Detta är även något som kunden själv kan göra om denne vill det.
Fördelar
- AI översätter automatiskt hela din webbplats.
- Du slipper dubbelarbete. Du behöver alltså inte sitta och översätta själv – men OM du vill “finjustera” ett ord eller uttryck, så är det enkelt att göra manuellt.
- Hemsidan blir redo för fler språk → nya marknader → fler besökare.
- Vi på Insign löser allt med licens och grundarbetet.
Vad kostar det?
- Pris för licens via Insign: 95 kr/mån, vilket passar de flesta av våra kunders webbplatser.
Har du en större webbplats eller behov av flera språk kan priset bli högre. I så fall kommer vi överens om ett pris. TranslatePress prissättning baseras på antalet ord. - Licensen köper vi in och kostnaden läggs på samma årliga faktura som era övriga tjänster.
- Installation och en första grundöversättning går snabbt och tar normalt mindre än en timme. Om sidan kräver mer manuell översättning avgör kunden om Insign ska utföra arbetet eller om kunden vill göra det själv.